عباس بلوریان

شعر در شهرستان نهبندان وضعیت مطلوبی ندارد

شاعر برجسته نهبندانی عباس بلوریان:در دبیرستان وارد رشته فرهنگ و ادب شدم و از آن زمان بود که وارد عرصه شعر و شاعری شدم و شعر می سرودم اما اقناع نمی شدم تا اینکه ارتحال حضرت امام خمینی(ره)( و آن غم و اندوه بزرگ باعث شد انقلابی در من ایجاد شود و جدی ترین اشعار را در ایام سوگواری و ارتحال حضرت امام (ره) سرودم.

وی افزود:بیشتر اشعار من در قالب قصیده،مثنوی، ترجیع بند، ترکیب بند، و رباعی است و به شعرایی چون حافظ، سعدی، مولانا، نظامی و ابن حسام علاقمند هستم و اشعار زنده یاد شهریار، قیصر امین پور و علی معلم مرا مجذوب می کند.

شاعر نهبندانی تصریح کرد: خراسان جنوبی جایگاه خوبی در شعر کشور دارد وجود شاعران بزرگی مثل ابن حسام خوسفی که ستاره درخشان شعر فارسی است و نشانه جایگاه خراسان جنوبی در گذشته شعر و ادب است البته در کنار ایشان شعرای بزرگ دیگری وجود دارند که به گذشته این سرزمین اعتبار خاصی می دهند در حال حاضر شعر در استان وضعیت بسیار خوبی دارد حتی در مقایسه با سایر استان ها شعرای بزرگی مثل استاد غلامحسین یوسفی"ناقوس" ده ها شاعر مطرح در سطح کشور که نام بردن از آنها بخاطر اینکه ممکن است از قلم بیفتند برای حقیر سنگین است اما شهرستان نهبندان با توجه به پتانسیل های عظیمی که دارد جایگاه خوبی متاسفانه ندارد در گذشته با وجود شعرای بزرگی چون مرحوم کبریایی، نوابه خفی، مرحوم شهابی و... وضعیت مطلوبی داشته است اما متاسفانه در حال حاضر همه ما کم کاری می کنیم.

عباس بلوریان در ادامه می گوید: نهبندان با وجود شاعرانی چون ابوبکر نیهی، مهتاج نیهی، نوابه خفی، مرحوم شهابی، مرحوم کبریائی سابقه درخشانی در زمینه شعر و ادب داشته است و در این سرزمین بعضی از نقاط وجود دارند که صحبت عادی مردم آن کلام موزون است مثل دهسلم که استعدادهای فراوانی در زمینه شعری دارند که از شعرای گمنام آن می توان تقی صادقی و مرحوم کربلایی حسن مروی را نام برد که البته مرحوم صادقی را شاید کمتر کسی بشناسد ایشان غزلهای بسیار پرشوری داشتند و من گاهی اوقات که به دهسلم می رفتم به حضور ایشان می رسیدم نمی دانم از اشعار ایشان خبری هست یا نه متاسفانه مردم اشعار عامه پسند را نگهداری می کنند و در ذهن خود حفظ می کنند در حالی که بهترین غز ل ها را به یاد نیاورده و حفظ نمی کنند.

وی افزود: متاسفانه وضعیت شعر در نهبندان خیلی مطلوب نیست و دلیلش مشکلات معیشتی است که سبب مهاجرت مردم شده است و اکثر شعرای نهبندان در خارج از نهبندان زندگی می کنند و وضعیت هنرمندان هم به همین نحو است آموزش و پرورش هم که باید کانون جوشش استعداد باشد ، تحرک و جاذبه ای در مورد پرورش استعداد ندارد. مردم هم مسیرهای کوتاه به نان و نوا را انتخاب می کنند و هدایت تحصیلی هم به گونه ای است که اگر کسی استعداد حافظ را هم داشته باشد تجربی و ریاضی می خواند و رشته فرهنگ و ادب هم در علوم انسانی هضم شده است. برای نگهداشتن وضعیت موجود هم باید تلاش کنیم په برسد به اینکه خواسته باشیم این وضعیت را ارتقا ببخشیم ما باید برای ارتقاء برنامه مشخصی داشته باشیم و مسئولین دنبال آن باشند که متاسفانه چیزی مشاهده نمی شود.

بلوریان در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص فراهم بودن فضا برای فعالین ادبی و شاعران جوان گفت: مسئولین باید برنامه ریزی در زمینه فرهنگی به ویژه شعر داشته باشند ،؛ با حضور اساتید فن کلاس برگزار کنند باید از جهت سخت افزاری و برنامه ریزی کمک شود چرا که شعر یک الهام قلبی و درونی است ،یک هدیه از خداوند است و پشت بند آن تفکر است تفکری که به الهام بدل گردیده و از روح و جان شاعر سرچشمه می گیرد و بازی با کلمات نیست.

انسان باید از آلودگی ها پاک شود و نا خالصی ها را دور بریزد تا به این مرتبه برسد که زلال معنویت بر قلب او جاری شود و رشد کند و انسان فکر و زبان او را در اختیار بگیرد و این فضا را جز خود فرد کسی نمی تواند برای او فراهم کند البته مسئولین می توانند سایه سیاست بازی را از اماکن فرهنگی و هنری و ادبی دور کنندچرا که آسیب جدی می زند. 

وی بیان داشت: وضعیت انجمن ادبی در نهبندان مطلوب نیست یکی از علل شکست انجمن ادبی قاطی شدن حیطه ها است که اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید هم افزایی داشته باشیم و همه شعرا و نویسندگان بومی را از هر کجا که هست دعوت کنیم البته بنده دلیل موفقیت من این است که هر کس مسئول انجمن بوده و سعی کرده ام کمکش کنم و به سلیقه سیاسی و افکارش کاری نداشته ام مهم پیشرفت نهبندان برایم بوده این سیاست باز متاسفانه به همه جا دارد آسیب می زند شورای شهر را به دقت نگاه کنید و ... انجمن شعر هم گاهی اوقات از مسیر خودش خارج شده است بنده هر کسی که رئیس ارش د بوده با او همکاری کرده ام چرا که نهبندان برایم مهم بوده است.

عباس بلوریان افزود: اگر شعر می خواهد ماندگار شود و شاعران جوان به سبب اشعار ماندگار شوند باید حرکت به سمت زیبایی ها و پاکی ها آغاز شود و ادامه پیدا کند ما زیباتر از قرآن کلامی نداریم که هم معجزه باشد و هم همیشه تازگی د اشته و در اوج زیبایی باشد. لسان الغیب حافظ شیرازی وقتی حافظ می شود که قرآن بر جان و دل او حاکم می شود و در واقع شعر حافظ با همه زیباییش انعکاس کوچکی از نور قرآن است که برای رسیدن به افق های تازه باید به سرچشمه هستی یعنی خداوند رسید و زیبایی دارد و زیبایی های کلام او را درک کرد وپشتوانه تفکر قرار داد که این رمز ماندگاری است.

شاعر نهبندان می گوید: مطالعه برای هر کسی لازم است و برای شاعر واجب و از همه مهمتر پاک کردن دل به گونه ای که این دل مورد عنایت خداوند قرار بگیرد و از همه مهمتر و بسیار موثرتر زیرا در این صورت است که خداوند عنان زبان انسان را دراختیار می گیرد و از زبان او سخن می گوید که اگر شاعر به این مرحله برسد نیازی به وزن و ردیف و قافیه ندارد .

او افزود: اعتماد و اطمینان صد در صد به خداوند، توکل به خدا و تسلیم حق بودن و ایستادگی در مقابل ناحق و باطل و صریح و واضح و شفاف بودن یا رک بودن از ویژگی های من است به گونه ای که هیچ وقت تحت تاثیر جو قرار نگرفته ام و به این خاطر تقریبا همه آشنایان می دانند و توقع نا به جایی از من ندارند می دانند اسیر دنیا طلبی و قدرت طلبی نیستم و به خاطر دنیا پا روی حق نگذاشته ام و هرگز به خاطر دنیا قدمی بر نداشته ام.

عباس بلوریان در پایان ادامه داد: امیدوارم با مطالب جسته و گریخته عمر کسانی که این مطالب را می خوانند تلف نکرده باشم و از خداوند می خواهم مردم و جوانان را در همه امور موفق نماید در نهبندان تعداد کمی نیروی شاخص داریم که متاسفانه گاهی اوقات با هم زاویه سیاسی دارند ، در کشوری زندگی می کنیم که همه دنبا بر علیه ما بسیج شده اند امیدواریم با درک این شرایط خود ما در کنار همدیگر برای موفقیت تلاش کنیم ، وقتی همه علیه ما هستند خود علیه یکدیگر نباشیم .


/ 0 نظر / 50 بازدید