محمد حسن هاشمی

گفتگو ی آوای خراسان جنوبی با شاعر طنز پرداز بیرجندی،

محمد حسن هاشمی: طنز پرداز واقعی به تمسخر فرهنگی نمی پردازد بلکه اثری فاخرخلق می کند


نسرین کاری- شاعر طنز پرداز بیرجندی، که می گوید “الکترونیک ” خوانده است، متولد سال 58 است در معرفی خود می گوید: محمد حسن هاشمی هستم فرزند پدرم! علیرضا هاشمی؛ نوه پدر بزرگم کربلایی موسی هاشمی زاده در یکی از روزهای بهاری سال ۱۳۵۸ که هنوز روزِ دقیقش مشخص نیست ؛ البته در روایات خانوادگی ما آمده که در یک روزی بهاری و احتمالا اردیبهشت، اما در شناسنامه اول فروردین نوشته اند ؛که مطمئنم الکی است!! به هرحال خدا می داند و بس!! 

 

دبستان و راهنمایی را در زادگاهم

 نقنج گذراندم

 

او در مورد تحصیلاتش با اشاره به اینکه دوره دبستان و راهنمایی را در زادگاه دوست داشتنی ام؛ روستایِ نقنج گذراندم می افزاید: سال اول تحصیل من ۱۳۶۴ (کلاس اول دبستان) ؛ مصادف شد با رفتن جناب آقای جعفر پور از نقنج ؛ (مدیر مسئول محترم روزنامه آوای خراسان جنوبی) که در آن سالها معلم روستای ما بودند؛ جالب اینجا بود که من گریه می کردم که آقای جعفر پور باید معلم من باشند؛ (به دلیل دوستی که با پدرم داشتند با ایشان آشنا و علاقه مندشان شده بودم)؛ نگو ایشان در آن سال تحصیلی از نقنج به جای دیگری منتقل شده بودند. هاشمی می گوید: در دوره راهنمایی نیز پدر همسر امروزم معلم آن روزهای بنده بودند که از همان زمان مرا به تک دامادی خود برگزیدند (شکار کردند)! و من نیز از همان سالها دستبوسشان هستم؛ و خواهم بود دوران متوسطه را در هنرستان فنی و حرفه ای ابوذر بیرجند؛ رشته الکترونیک گذراندم؛ دیپلم الکترونیک را سال ۷۶ اخذ نمودم؛ که خیلی اون زمان کلاس داشت!! لیسانس حسابداری گرفتم و به نوعی بیخیال الکترونیک و زحمات دبیرستان شدم.او در ادامه بیان می کند: حدود پنج سال نیز به دلیل شرایط کاری در تهران اقامت داشتم که شروع جدی شعر بنده نیز در تهران اتفاق افتاد. متاهلم؛ سال ۸۱ عقد و ۸۳ با ساز و دهل و.. رفتم خانه بخت!! از همان سالها تا کنون متاهل مانده ام ؛ هم اکنون نیز دارای یک همسرِخوش بخت و ۴ فرزند پسر هستم ؛ آینده را خدا می داند!!

 

شعر واقعی به تمام موازین و قواعد

 اشراف دارد

 

وی در باره شعر طنز می گوید: آنچه که اینجانب از بزرگان این عرصه شنیدم و خوانده ام؛ شعر طنز واقعی و خوب ؛ شعری است که به تمام موازین و مجموعه قواعدی که در شعر جدی وجود دارد اشراف داشته باشد. شاعر طنزپرداز اگر تعریف درستی از طنز داشته باشد و متوجه باشد که طنز قرار نیست به تمسخر کسی یا فرهنگی یا قومیتی بپردازد می‌تواند اثری خلق کند که نمونه ی طنز خوب و فاخر باشد. وی یادآوری می کند: البته برای خلق اثر خوب هنری آن هم در شعر طنز شاعر طنزپرداز لازم است ؛ تسلط لازم به ظرفیت کلمات داشته باشد و در آراسته کردن شعرش از آرایه‌های لفظی و ظرافت‌های معنوی نیز در خلق آثارش استفاده کند.

 

در سال 73 اولین تک بیت را سرودم 

که مورد توجه قرار گرفت

 

شاعر طنز پرداز بیرجندی در پاسخ اینکه چی شد که حس کردید به شعر علاقه مندید می گوید: واقعا نمیدانم چه شد اما تا جایی که یادم هست، در تمام دوران تحصیل؛ درس ادبیات برای بنده مثل سایر دروس بود و در واقع علاقه ی خاص و ویژه تری نسبت به درس ادبیات در مقایسه با سایر دروس نداشتم؛شاید شروع و جرقه شعر برای بنده از جایی بود که حدود سال ۷۲ که در دوره دبیرستان بودم؛ تک بیتی گفته بودم و برای خواهرم که از من کوچکتر بود خواندم، با تعجب پرسید خودت گفتی و‌‌ به هر حال تشویق شدم و ادامه دادم؛ البته نه زیاد جدی و پخته زمان گذشت تا اینکه برای اشتغال عازم تهران شدم؛ تنهایی و غربت موجب شد چیزهایی را به عنوان شعر که ایرادات زیادی داشت بنویسم.

 

استاد ناقوس و مهندس زینلی

 باعث انگیزه در من شدند

 

هاشمی از خاطراتش می گوید: بر حسب اتفاق یکی از همین نوشته ها از طریق همکاران من به دست مدیر مجموعه ای که من در آنجا شاغل بودم افتاد (مهندس زینلی) ایشان هم باتوجه به درایت، نگاه بلند و دلسوزانه ای که به همکاران زیر دست خودشان داشتند؛ من را بی نهایت تشویق و به استاد ناقوس عزیز(غلامحسین یوسفی) معرفی کردند؛ خلاصه اینکه اشعار را از طریق نمابر خدمت ایشان تقدیم و ایشان راهنمایی و تصحیح می نمودند؛ و بی نهایت با تشویق ها و نقدهای استادانه خود باعث ایجاد انگیزه در من شدند، لذا خود را مدیون این دو عزیز می دانم، مهندس زینلی که به نوعی بنده را تشویق و به استاد ناقوس معرفی نمودند و استاد ناقوس نیز بابت تعالیمی که به بنده آموختند. از سال ۸۳ نیز که از تهران به بیرجند برگشتم، در محافل شعری از جمله ؛ جلسات شعر حوزه هنری استان؛ و کانون هنرمندان خراسان جنوبی شرکت و مشغول یادگیری و تلمذ در محضر اساتید هستم. هاشمی افزود: نوع و قالب سروده های من نیز اوایل شعر جدی بود بعدها (از سال ۸۵) بیشتر اشعار بنده با چاشنی طنز و در قالبهای شعری: مثنوی؛ غزل؛ رباعی؛ دوبیتی؛ چهارپاره با زبان معیار وبعضا گویشی (بیرجندی) سروده شده است.

 

خراسان جنوبی به دلیل دوری از مرکز 

در زمینه شعر طنز عقب تر از سایر استانهاست

 

وی درباره مشکلات استان در حوزه طنز بیان می کند: استان خراسان جنوبی به دلیل دوری از مرکز در زمینه شعر طنز چندین قدم عقب تر از سایر استانها قرار دارد به عنوان مثال ممکن است ملاحظاتی در خصوص شعر طنز وجود داشته باشد که در کلان شهرها این گونه مسائل وکوته نظری ها جایگاهی ندارد و مرتفع شده اند. به عنوان مثال بارها در محافل شعری که در محضر مقام معظم رهبری برگزار شده است شاهد خواندن شعر طنز انتقادی و نیش دارِ شاعران طنزِ کشوری بوده ایم ؛ با این وجود ممکن است خواندن شعر طنزی مشابه این اشعار در بیرجند؛ با توجه به خاصیت شعر طنز که همان کنایه و نیش دار بودن آن هست؛ واکنشهایی را از طرف برخی عزیزان به دنبال داشته باشد ؛ که بسیار بسیار در روند پیشرفت کار طنز؛ به ویژه شعر در استان تاثیر داشته و خواهد داشت مشکل بعدی نبودن شب شعر ویژه طنز در مرکز استان می باشد که انشاا... با همت دوستان شاعر طنز پرداز و دستگاهای فرهنگی مربوطه قابل انجام می باشد.

 

بهترین و موثرترین راه کتابخوانی 

از درون خانواده شروع کنیم

 

به گفته هاشمی برای ایجاد فرهنگ مطالعه و کتابخوانی راهکارهای کارشناسی شده زیادی وجود دارد که به نظر من به عنوان بهترین و موثرترین راه بایستی از درون خانواده شروع کنیم؛ تشویق و ترغیب کودکان به کتابخوانی می تواند پایه گذار فرهنگ کتابخوانی برای جامعه باشد. وی در مورد چاپ آثارش عنوان می کند: بسیاری از اشعار من در جراید استان به چاپ رسیده در کتب استاد عزیز دکتر بهنیا کتاب گندم و نان و زعفران ایشان، تعدادی از اشعار مرتبط اینجاب چاپ شده لازم است از ایشان نیز بابت تشویق هایی که داشتند تقدیر نمایم. مقامهایی نیز در جشنواره ای طنز استان داشته ام ؛ اما حقیقتا به دلیل مَشغله ی زیاد کاری کمتر فرصت شرکت در جشنواره ها و پیگیری کافی و لازم در این زمینه را دارم ؛ که امیدوارم در سالهای آتی فرصت بهتر و بیشتری داشته باشم. شاعر طنز پرداز بیرجندی خاطرنشان می کند: علیرغم چندین مورد پیگیری دلسوزانه و محبت آمیز سرکار خانم یعقوبی مسئول روابط عمومی حوزه هنری استانِ خراسان جنوبی و تاکید همراه با گلایه یِ ایشان جهت آماده کردن فایل دیچیتال و نسخه چاپیِ اشعار و همچنین اعلام آمادگی مدیریت حوزه هنری مبنی بر همکاری چاپ کتاب شعر من از حدود سه سال قبل و از طرفی با اینکه با شاعران مطرح طنز کشوری نیز مشورتهایی داشتم و کاملا آمادگی برای چاپ آن در سایر نشریات خصوصی نیز وجود دارد ؛ چه کنم که هنوز همت و کوشش لازم در خودم ایجاد نشده که انشاا... در سال جاری بتوانم با کمک دوستان اقدام نمایم. وی یادآور می شود: اکنون هم با توجه به امکانات فضای مجازی بیشتر از طریق وبلاک و کانال شخصی در تلگرام؛ با مخاطبان عزیز خودم در ارتباط هستم و با عضویت در کانالهای شعر طنز در کنار شاعران طراز اول کشوری و اساتید متخصص در این زمینه مشغول یادگیری هستم و اشعار ناقابل خود را نیز در کانال تلگرامی به آدرس: hashemizoghalkhand @ به دوستان و مخاطبان ارجمند ارائه می نمایم.

/ 0 نظر / 49 بازدید